Na czym polega psychoterapia? Rodzaje i wskazania do psychoterapii

Terapia psychologiczna, określana również jako psychoterapia, jest w wielu przypadkach rekomendowana po to, by zadbać o samopoczucie psychiczne i pomóc w rozwiązaniu różnych problemów. Na czym dokładnie polega psychoterapia? Jakie są jej główne rodzaje? Gdzie można z niej skorzystać?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia, terapia psychologiczna jest działaniem mającym na celu wykorzystanie odpowiednich metod psychologicznych, by pomóc w rozwiązaniu problemów osobom, które ich doświadczają.

Celem przeprowadzenia psychoterapii jest przede wszystkim:

  • wsparcie dla zdrowia psychicznego

  • polepszenie dobrostanu

  • ułatwienie nawiązywania relacji społecznych

  • pomoc w rozwoju umiejętności społecznych

  • wsparcie w radzeniu sobie z problemami

  • pomoc w leczeniu zaburzeń psychicznych

Pod kątem technicznym psychoterapia jest rozmową z psychoterapeutą, który przez odpowiednie zadawanie pytań oraz kierowanie swojego klienta pomaga mu w samodzielnym rozwiązywaniu jego trudności.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że istnieją różne nurty w psychoterapii, między innymi terapia poznawcza, behawioralna, które w różny sposób podchodzą do rozwiązywania problemów z psychiką

Kto prowadzi psychoterapię?

Jak wspomniano wcześniej, psychoterapia jest prowadzona przez psychoterapeutę. Aby uzyskać taki tytuł, psycholog musi zakończyć odpowiednie studia podyplomowe w zakresie psychoterapii.

Gdy poszukiwany jest prowadzący terapię dobry psycholog Poznań – https://klinika-lmc.pl/ pozwala na skorzystanie z pomocy specjalistów z dużym doświadczeniem. Ich adresy można znaleźć w internecie już teraz.

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia dzielona jest na różne rodzaje w zależności od tego, w jaki sposób jest ona prowadzona. Najczęściej wyróżnia się poniższe rodzaje terapii psychologicznej:

Psychoterapia indywidualna

Prowadzona jest z jedną osobą. Jest to najczęściej wybierany rodzaj psychoterapii o szerokim zastosowaniu.

Psychoterapia grupowa

Odbywa się w grupie, co w wielu przypadkach pomaga jej uczestnikom w uzyskaniu lepszych wyników terapii.

Psychoterapia par

Przeznaczona jest dla par, w tym małżeństw. Jej celem jest pomoc w poprawie sytuacji w związku, na przykład w przypadku zazdrości, konfliktów.

Psychoterapia rodzin

Rodzaj terapii skierowanej do rodzin, której zadaniem jest pomoc we wspólnym rozwiązywaniu problemów dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Kiedy skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z samodzielnym rozwiązywaniem swoich problemów i potrzebują odpowiedniego wsparcia.

Najczęściej psychoterapia prowadzona jest w przypadkach jak:

  • depresja i pogorszone samopoczucie

  • trudności w kontaktach z innymi osobami

  • lęki i fobie

  • częsty gniew, agresja

  • trudności w podejmowaniu decyzji