Kociołek żeliwny – alternatywa dla grilla. Jak go wybrać?

Żeliwne kociołki znów są bardzo popularne. Coraz częściej wybierane są one również zamiast grilla. Jak wybrać odpowiedni kociołek dla siebie? Co można w nim przyrządzić? Sprawdzamy!

Dlaczego warto kupić kociołek żeliwny?

Kociołek przeznaczony do przyrządzania wyśmienitych dań nad ogniem może być świetnym pomysłem na rodzinne obiady i przyjęcia.

Można przyrządzać w nim wiele wyśmienitych potraw bardzo łatwo, a jego zakup nie jest związany z wysokim wydatkiem. Dodatkowo kociołki można też znaleźć w różnych pojemnościach, co pozwala na dobranie ich do własnych potrzeb.

Te zalety powodują, że kociołki znów są dzisiaj bardzo popularne i kupuje je wiele osób.

Jak zbudowany jest kociołek żeliwny?

Kociołki żeliwne zbudowane są z kilku zasadniczych elementów, a dokładnie z samego pojemnika tworzącego kociołek, następnie z pokrywy, na której umieszczany jest uchwyt do kociołka – https://keffner.pl/pl/c/Kociolki-i-garnki-zeliwne/12 Przy pojemniku znajdują się też nóżki, chociaż można też spotkać się z kociołkami podwieszanymi.

Do wykonania kociołka używane jest żeliwo, które charakteryzuje się wysoką odpornością na temperatury. Dobrze się nagrzewa i długo trzyma ciepło, co pozwala na przyrządzenie w nim pysznych dań.

Rodzaje kociołków – z emalią i bez

Pod kątem swojej konstrukcji kociołki można obecnie kupić w dwóch wersjach, czyli emaliowanej i bez emalii. Na co się zdecydować?

Emaliowane kociołki pozwalają na łatwe i wygodne czyszczenie wnętrza. Emalia powoduje, że można myć je wodą i delikatnym detergentem. Minusem jest możliwość jej zbicia.

Tradycyjne kociołki bez emalii mogą być bardziej wymagające pod kątem ich czyszczenia, ponieważ pod wpływem wody i środków czystości na żeliwie pojawia się rdza. Należy więc je odpowiednio konserwować za pomocą olejów.

Akcesoria do kociołków

Do kociołków żeliwnych można też dokupić akcesoria lub też można wybrać kociołek, który zawiera je już w zestawie.

Popularny jest między innymi dodatkowy uchwyt do kociołka pozwalający na podniesienie jego pokrywki bez ryzyka oparzenia dłoni. Również kociołek może być wyposażony w ruszt, który powoduje, że można poszerzyć jego funkcjonalność i przygotowywać na nim grillowane produkty.

Jakie dania można przyrządzać w kociołku?

Kociołek umożliwia przyrządzenie wielu wyśmienitych dań – mięsnych i wegetariańskich lub wegańskich.

Najczęściej w kociołkach przyrządza się gulasze oraz dania z ziemniakami i kapustą, tak zwane pieczonki. Można także przygotować w nich leczo w węgierskim stylu albo dania z pieczarkami. Kociołek dobrze nadaje się również na aromatyczne, gęste zupy.