Montaż drzwi zewnętrznych – czy można wykonać go samodzielnie?

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego mają na celu odpowiednią ochronę budynku i zapewnienie w nim komfortu termicznego. Czy montaż takich drzwi można wykonać samodzielnie? Kiedy lepiej zdecydować się na pomoc doświadczonej ekipy?

Jak wygląda montaż drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne, wejściowe do domu są montowane w przygotowanym wcześniej otworze drzwiowym.

Aktualnie w nowych domach jednorodzinnych otwory pod drzwi mają ustandaryzowane wymiary, co oznacza, że można wybrać wtedy drzwi gotowe z katalogu producenta. Nie ma więc potrzeby zamawiania ich na wymiar.

Sytuacja wygląda natomiast inaczej wtedy, gdy drzwi są montowane w starszym budynku. Tam często wymiary drzwi były niestandardowe, dlatego też konieczne będzie zamówienie drzwi przygotowanych według wymiarów otworu.

Montaż drzwi bazuje na zamontowaniu ościeżnicy drzwiowej oraz na osadzeniu na niej skrzydła drzwiowego. Ościeżnica jest stabilnie mocowana i dodatkowo kotwiona, aby wyróżniać się wysoką odpornością na uszkodzenia. W przypadku drzwi antywłamaniowych stosowane są też dodatkowe elementy wzmacniające cała konstrukcję. Ważne jest też przygotowanie progu do drzwi, który powinien być odporny na czynniki zewnętrzne i ciepły.

Czy drzwi zewnętrzne można zamontować samodzielnie?

Tak, można zdecydować się na samodzielny montaż drzwi zewnętrznych. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to związane z pewnymi niedogodnościami.

Przede wszystkim montaż będzie musiał być wykonany zgodnie z wymogami producenta drzwi. W przeciwnym przypadku nie będą one zapewniały odpowiedniej ochrony czy izolacji deklarowanej przez producenta. Trzeba więc wybrać odpowiednie materiały i akcesoria montażowe.

Warto też wskazać, że samodzielny montaż, który nie będzie wykonany przez profesjonalną ekipę, może powodować nieuznanie gwarancji na drzwi przez producenta.

Wobec tego przed samodzielnym montażem drzwi zawsze warto dobrze się zastanowić, czy warto się na niego decydować.

Na czym polega profesjonalny montaż drzwi zewnętrznych?

Profesjonalny montaż drzwi prowadzony jest przez ekipy z odpowiednim doświadczeniem w tej dziedzinie. Mogą one wtedy zapewnić swoim klientom pełne wsparcie w ramach usunięcia dotychczasowych drzwi, gdy jest to konieczne, a także zamontowania nowych.

Montaż prowadzony jest wtedy z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi i materiałów oraz akcesoriów, według zaleceń producenta, dlatego drzwi są wtedy w pełni chronione przez gwarancję.

Gdy chodzi o fachowy montaż drzwi zewnętrznych Gliwice – https://euroset.pl/content/1-serwis jest miastem, w którym działają salony sprzedaży drzwi zapewniające swoim klientom kompleksową pomoc w ramach doboru instalacji drzwi wejściowych i innych typów drzwi.