Jak zarabiać na wynajmie mieszkań?

Zakup mieszkania pod wynajem to bardzo interesujący pomysł na dochodowy biznes. Na rynku wynajmu mieszkań mamy do czynienia ze sporym ruchem. Nie jest trudno w większym mieście znaleźć najemcę na kawalerkę, czy też nawet na większe mieszkanie. Wydaje się, że tego rodzaju inwestycja, to idealny sposób na ulokowanie zaoszczędzonych pieniędzy. Jak poradzić sobie w tym biznesie? Jak zapewnić sobie dochód pasywny na zadowalającym poziomie?

Trendy na rynku nieruchomości

Obecnie w krajach zachodnich na rynku nieruchomości panuje trend, zgodnie z którym coraz bardziej powszechne staję się wynajmowanie nieruchomości, niż ich zakup na własność. Wiążę się to przede wszystkim z innym poziomem rozwoju gospodarki, a także kultury pracy. Na zachodzie pracownicy są mobilni i często zmieniają miejsca pracy. Dlatego też na pewnym etapie życia zakup mieszkania, czy też domu na własność mija się z celem. Naturalnie w Polsce jeszcze nie mamy do czynienia z taką sytuacją, nadal bowiem u nas z namaszczeniem wręcz ceni się własność i jesteśmy też zdecydowanie mniej mobilni na rynku pracy. Niemniej jednak sytuacja powoli zaczyna się zmieniać i mieszkania nie są już tylko wynajmowane przez studentów. Dlatego wydaje się, że mamy obecnie dobry czas na wejście w ten biznes.

Jak zarabiać na wynajmie mieszkań?

Nie ma co do tego wątpliwości – zakup mieszkania pod wynajem, to zdecydowanie bardzo bezpieczna i stabilna forma lokowania pieniędzy, która pozwala również na czerpanie regularnego dochodu pasywnego. Jak zatem wejść w ten biznes? Jak zrobić pierwszy krok? Przede wszystkim musimy kupić mieszkanie. Warto znaleźć lokum w atrakcyjnej lokalizacji, gdzie nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem najemcy. Najlepiej więc zakupić mieszkanie w centrum jednego z dużych miast – Warszawy, Poznania, Wrocławia, czy też Krakowa. Przy zakupie mieszkania warto zdecydować się na te, które jest rozkładowe, wówczas łatwiej będzie nam znaleźć najemców. Kupując lokum w kiepskim stanie technicznym musimy dysponować odpowiednimi środkami na przeprowadzenie remontu.

Wynajmowanie mieszkania, a najlepiej kilku mieszkań, może być dochodowym interesem. Niemniej jednak nie będziesz dysponował całą kwotą, jaką uzyskasz z wynajmu. Jako właściciel będziesz musiał stale inwestować w naprawy sprzętu, czy też lifting mieszkania przy zmianie najemców. Oczywiście kosztem będzie również rata kredytu, jeśli mieszkanie zakupisz poprzez kredyt hipoteczny.