Budowa kominów stalowych – samemu czy z firmą?

Kominy stalowe są obecnie używane bardzo często zamiast kominów ceramicznych. Czy ich budową można zająć się samodzielnie? A może lepiej zdecydować się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie?

Kiedy stosowane są kominy stalowe?

Kominy wykonane ze stali są obecnie często stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemyśle.

Wykorzystanie wysokiej jakości stali spowodowało, że kominy te wyróżniają się wysoką odpornością na różne typy spalin i dymów, dlatego mogą one współpracować z wieloma typami kotłów, a także stosowane są w celu odprowadzania spalin powstających podczas procesów przemysłowych.

Wobec tego budowa kominów stalowych – https://kominprofil.pl/kominy-stalowe-przemyslowe-i-budowa-kominow-stalowych/ jest dzisiaj prowadzona bardzo często zarówno w przypadku domów jednorodzinnych czy obiektów budownictwa wielorodzinnego, jak i obiektów przemysłowych.

Jak przebiega montaż kominów stalowych?

W porównaniu do kominów ceramicznych budowa kominów stalowych jest znacznie łatwiejsza, co wynika z ich niskiego ciężaru oraz wysokiej szczelności.

Kominy stalowe mogą być montowane zarówno we wnętrzach obiektów, najczęściej wtedy jako kominy w osłonie ceramicznej, jak i jako kominy zewnętrzne, które wychodzą poza budynek.

Do montażu kominów stalowych nie ma konieczności przygotowywania fundamentów, ponieważ wyróżniają się one niskim ciężarem. To powoduje, że ich instalacja nie jest taka kosztowna.

Najczęściej budowa kominów stalowych bazuje na gotowych elementach, które tworzą system kominowy. Klient może wtedy wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania komina, aby jego budowa następowała łatwo i szybko.

Czy można wybudować komin stalowy samodzielnie?

W przypadku kominów systemowych budowa kominów stalowych jak najbardziej może odbywać się samodzielnie. Na takie rozwiązanie decyduje się obecnie wiele osób, które chciałyby zredukować koszty związane z wykonaniem inwestycji.

Samodzielna budowa kominów jest zatem możliwa, ale należy pamiętać o tym, że musi być ona prowadzona według zaleceń producenta, a także po zakończeniu budowy komin powinien być odebrany przez specjalistę, który sprawdzi, czy jest on wykonany poprawnie.

Kiedy warto zlecić budowę komina stalowego?

Można również zdecydować się na drugi wariant, czyli powierzenie budowy komina stalowego zewnętrznej firmie.

Najlepiej budowa kominów stalowych została wykonana przez firmę doświadczoną w tej dziedzinie, która pomoże w przygotowaniu konstrukcji spełniającej wszystkie wymagania. Takie rozwiązanie najczęściej wybierane jest w przypadku większych inwestycji, na przykład przy budowie kominów w zakładach przemysłowych, obiektach wielorodzinnych.