Upadłość konsumencka – czym jest bankructwo jako konsument?

Z upadłości konsumenckiej w Polsce korzysta z roku na rok coraz więcej osób mających problemy z długami. Na czym dokładnie polega tego rodzaju proces upadłościowy? Do kogo jest on skierowany? Jakie są najważniejsze zalety związane z upadłością konsumencką?

Upadłość konsumencka – co warto wiedzieć?

Upadłość, bankructwo jest procedurą, która najczęściej kojarzona jest z przedsiębiorstwami. Warto jednak wskazać, że może być ona również prowadzona w stosunku do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Obecnie polskie przepisy upadłościowe obejmują również upadłość konsumencką, która skierowana jest specjalnie do konsumentów, czyli do tych osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Dzięki procedurze upadłości konsumenckiej możliwe jest rozpoczęcie życia bez dotychczasowych zadłużeń. Pozwala ona na oddłużenie dłużnika – umożliwia spłatę zobowiązań oraz umorzenie ich części albo nawet całości. W efekcie osoba zadłużona, która skorzystała z ogłoszenia upadłości, może znacznie łatwiej wrócić do stabilności finansowej!

Kto może ogłosić bankructwo jako konsument?

Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej konieczne jest spełnienie określonych wymagań:

1. Bycie konsumentem – konsument jest osobą fizyczną, która obecnie nie prowadzi własnej firmy, czyli nie ma działalności gospodarczej. Możliwe jest ogłoszenie upadłości od razu po zamknięciu działalności gospodarczej.

2. Bycie osobą niewypłacalną – drugim ważnym warunkiem do spełnienia przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność. Oznacza to niemożność regulowania zadłużeń, na przykład płatności rachunków. Przyjmuje się, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej niewypłacalność powinna trwać minimum przez 3 miesiące.

Warto wskazać, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie trzeba posiadać majątku, a także można przyczynić się do powstania niewypłacalności, na przykład przez swoje nieprzemyślane działania.

Gdzie szukać pomocy przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie trzeba zwracać się do prawnika, ale wiele osób decyduje się na taką pomoc. Wtedy prawnik doświadczony w prawie upadłościowym może zapewnić pełną pomoc – od momentu zbadania sytuacji dłużnika, przez wypisanie wniosku o upadłość, a skończywszy na uczestniczeniu w całym procesie.

Gdy celem jest upadłość konsumencka Katowice jest miastem, gdzie obecnie działają kancelarie prawne zapewniające swoim klientom pełną pomoc podczas procedury upadłościowej. Z ich wsparciem można jeszcze łatwiej ogłosić upadłość i przejść przez cały proces bez stresu!

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl