Sprzęgi przyczepy to małe (zazwyczaj) metalowe części, które mocują przyczepę do pojazdu ciągnącego, takiego jak samochód osobowy lub ciężarowy. Zazwyczaj znajdują się one z tyłu pojazdu i zawsze z przodu przyczepy. Zobacz, co jeszcze warto o nich wiedzieć.
Co to są sprzęgi do przyczep?
Sprzęgi przyczepy to elementy służące do połączenia przyczepy z pojazdem ciągnącym. Można je znaleźć na łodziach, pojazdach transportowych i maszynach ciężkich. Dostępne są różne typy sprzęgów przeznaczonych do różnych celów, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, do czego potrzebny jest zaczep, zanim się go kupi.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – sprzęgi do przyczep różnią się pod względem zarówno konstrukcji, jak i materiału. Mogą być wykonane ze stali, stali kutej lub aluminium. Stal jest najpopularniejszym materiałem do produkcji tych urządzeń, ponieważ jest zarówno trwała, jak i ekonomiczna.
Najczęściej stosowanym typem sprzęgu do przyczepy jest sprzęg kulowy. Ten typ jest mocowany do języka lub dyszla przyczepy za pomocą śruby w kształcie litery U, która mocuje go do języka. Sprzęg kulowy łączy się z kulą zaczepu zamontowaną na pojeździe holowniczym, umożliwiając bezpieczne i pewne holowanie. Sworzeń blokujący utrzymuje oba elementy razem, gdy są one połączone i zapobiega ich rozdzieleniu podczas użytkowania.
Najpopularniejsze rodzaje sprzęgów do przyczep
Najbardziej powszechne rodzaje sprzęgów do przyczep to sprzęgi najazdowe i sprzęgi dyszlowe. Pierwszy rodzaj obejmuje sprzęg ruchomy, który umożliwia poruszanie się przyczepy bez naprężeń w kierunku ciągnika. Ten typ sprzęgła jest zwykle stosowany w łodziach, przyczepach do przewozu koni, a nawet w przyczepach kempingowych.
Drugi typ to sprzęg dyszlowy, który umożliwia poruszanie się przyczepy wyłącznie dzięki napięciu. Ten typ sprzęgu jest bardzo często stosowany w naczepach używanych do celów transportowych, na przykład w transporcie drogowym.
W ofercie producentów sprzęgów dostępne są również inne rozwiązania – między innymi zaczepy automatyczne, które cieszą się coraz większą popularnością.