Jak urządzić sypialnię na antresoli?

Dla jednych urządzenie sypialni na antresoli będzie totalną abstrakcją dla innych koniecznością lub świadomym wyborem. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne aspekty, które są kluczowe. Antresola nie powinna być za niska, ponieważ nie będzie można z niej swobodnie korzystać. Jej wielkość w głównej mierze będzie uwarunkowana od wysokości pomieszczenia, w którym będzie miała się znajdować. Jak urządzić antresolę, aby była funkcjonalna i wygodna?

Antresola – z czego się ją robi?

Urządzenie sypialni na antresoli z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. W ten sposób można zyskać dodatkowy pokój o ile przestrzeń na to pozwala. Mimo to rozwiązanie takie jest stosowane zarówno w dużych, jak i małych domach.

Konstrukcja antresoli składa się zazwyczaj z kantówek lub stalowych profili. Oczywiście podłogę tworzą panele lub płyty podłogowe, a całość jest dodatkowo wzmacniana belkami, aby były w stanie wytrzymać ciężar, jaki będzie na nich spoczywał. Wysokość między podłogą a stropem nie powinna być niższa niż 150 centymetrów.

O czym pamiętać budując antresolę?

Budując antresolę trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednio wytrzymałej konstrukcji. Najważniejszym elementem jest oczywiście podłoga, która nie powinna się uginać pod ciężarem osób znajdujących się na niej. Zazwyczaj w tym celu stosuje się belki podtrzymujące, które powinny być rozmieszczone co około 70 centymetrów. Wtedy można położyć na nich deski lub płyty OSB.

Jeśli jednak odstępy belek są większe niż 80 centymetrów wtedy koniecznie podłogę muszą tworzyć deski łączone na wpust i wypust. Bardzo rzadko na antresoli ustawia się łóżko, ponieważ zazwyczaj strop znajduje się nisko, a poza tym jego wciągnięcie to nie lada wyzwanie.

Czy stosować dodatki w sypialni na antresoli?

Tak umiejscowiona sypialnia przeważnie składa się z materaca, który leży na podłodze, a oświetlenie tworzą lampki stojące tuż obok. Niestety mała przestrzeń raczej nie pozwala na ustawianie szafek z półkami, czy też montaż samych półek.

Oczywiście można przytwierdzić do ściany kawałek deski, na którym będą usytuowane najpotrzebniejsze rzeczy. W sypialni na antresoli panuje styl minimalistyczny połączony ze skandynawskim. Jeśli przestrzeń jest duża można pokusić się o postawienie kwiatów, które nie potrzebują zbyt wiele światła do funkcjonowania. Świetną dekoracją mogą być poduszki ozdobne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w takie miejsca nikt nie zagląda oprócz domowników, toteż nie będzie aż tak widać co tam się znajduje.