Jak prać pościel?

Pościel to specyficzna tkanina, którą należy umiejętnie prać. Jak to robić? Rodzaj dokładnego sposobu prania pościeli zależy w dużej mierze od tego, z jakiej tkaniny jest wykonana, dlatego bardzo ważnym jest zwrócenie uwagi na te aspekty, zanim dokonamy zakupu. Jest to o tyle ważne, że pościel powinno się prać w wysokiej temperaturze. Dlaczego? Podczas jej użytkowania pozostają na niej drobnoustroje, a wysoka temperatura jest bardzo skuteczna w walce z bakteriami i roztoczami, które zadomowią się w naszej pościeli.

Dobrej jakości pościel bez żadnego problemu powinna wytrzymać pranie w co najmniej 60 stopniach bez uszczerbku na jej jakości oraz kolorach. Kolejne pytanie to jak często prać pościel? Tu wiele zależy od indywidualnych preferencji, ale powinna być prana przynajmniej raz na 2-3 tygodnie, aby w ten sposób zapewnić sobie komfortowy sen w zdrowych warunkach. Pamiętajmy, że w łóżku spędzamy około ⅓ naszego życia, więc nie możemy pozwolić sobie na lenistwo albo brak dostatecznej higieny, gdyż będzie to negatywnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie.

Pralnia czy pranie domowe?

Decydując się na pranie pościeli, stajemy przed dylematem czy powinniśmy zrobić to w domowych warunkach, czy jednak oddać pościel w ręce specjalistów. Pralnia to miejsce, w którym skutecznie zadbają o każde tkaniny, w tym również o pościel, pozbawiając ją zarazków i jednocześnie zachowując jej trwałość, strukturę i walory estetyczne. W pralni zadbają skutecznie o naszą pościel i wezmą pod uwagę to, z jakiego materiału jest zrobiona oraz jaka będzie optymalna temperatura jej prania.

Pościel powinna być prana z wykorzystaniem środków chemicznych, które przede wszystkim nie są drażniące dla skóry. Jeżeli mamy uczulenie lub podejrzewamy, że jakiś środek źle wpływa na naszą skórę to przed oddaniem pościeli do pralni zweryfikujmy z pracownikiem, w jakich warunkach odbywa się pranie. Czasami może okazać się, że będziemy zmuszeni wyprać pościel w domu, jednak większość osób z powodzeniem będzie mogła zostawić pościel w pralni i po jednym, góra dwóch dniach odebrać świeżą i pachnącą pościel, która będzie wolna od zarazków. Pralnia to również pozbycie się problemu suszenia pościeli, a przecież aby ją skutecznie wysuszyć potrzebujemy dużo przestrzeni.