Back to School 2021, czyli jak dobrać akcesoria elektroniczne do nauki

Jeśli maluch korzysta z komputera w celach edukacyjnych, na pewno przyda mu się taki sprzęt jak bezprzewodowa myszka i klawiatura, słuchawki czy kamera internetowa. Radzimy, czym się kierować w wyborze tego typu niezbędnych gadżetów, by korzystanie z multimediów było jak najprostsze i najskuteczniejsze.

Ten rok, tak samo jak poprzedni, jest nietypowy szczególnie jeśli chodzi o szkolnictwo i organizację nauki dzieci. We wrześniu szkraby mają oficjalnie rozpocząć nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym, ciesząc się na powrót z normalności. Jednak w każdej chwili mogą wrócić do nauki zdalnej ze względu na niepewną, dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemiczną w kraju i wizję czwartej fali koronawirusa. Dlatego postanowiliśmy doradzić, jak dobrać niezbędne do nauki gadżety elektroniczne dla ucznia. Są wyselekcjonowane tak, by przydały się zarówno w szkole, jak i przy odrabianiu lekcji we własnych czterech kątach albo w czasie nauki zdalnej w domowym zaciszu.

1) Mysz radiowa

Myszki na kabel już dawno odeszły do lamusa, ustępując znacznie wygodniejszym radiowym rozwiązaniom technologicznym. Ważną kwestią jest tutaj zasięg – im większy, tym lepszy. Warto zwrócić uwagę na ergonomiczny kształt myszy i regulowaną czułość kursora (szybkie ruchy zapewni 1600 dpi, zaś wolniejsze uzyskamy przy czułości 800 lub 1200 dpi). A co z odbiornikiem USB, który zapewnia urządzeniu łączność radiową, ale łatwo go zgubić podczas transportu? W modelu myszki Hama MW-400 rozwiązano ten problem w interesujący sposób, gdyż ten element da się… schować do obudowy. Do myszki polecamy dokupić od razu skórzaną podkładkę.

2) Klawiatura bezprzewodowa

Nawet jeśli dysponujemy notebookiem, nadal zainwestowanie w nią ma sens, gdyż na pełnowymiarowej znacznie wygodniej się pisze. Sytuacja jest tu identyczna jak z myszką i nie ma dziś potrzeby męczyć się z przewodami. Najważniejsze, żeby klawiatura miała jak najwięcej multimedialnych przycisków. Np. model Hama Cortino dysponuje 12 klawiszami funkcyjnymi, pozwalającymi na sterowanie muzyką i błyskawiczne uruchomienie najpopularniejszych aplikacji, np. przeglądarki internetowej lub poczty elektronicznej.

3) Słuchawki

Są niezbędne do spokojnego korzystania z takich popularnych w ostatnim czasie aplikacji jak Skype, Microsoft Teams czy Zoom, oglądania filmów edukacyjnych i korzystania z innych multimediów. Dzięki nim dziecko nie będzie nikomu przeszkadzać, a odbiór treści pozostanie niezakłócony. Najlepiej żeby słuchawki były oczywiście wyposażone w mikrofon do prowadzenia rozmów. Tak samo jak w przewodowy pilot do wygodnej, bezstopniowej regulacji głośności, czym mogą pochwalić się słuchawki Hama HS-P200. Należy zwrócić uwagę, żeby pałąk i muszle słuchawkowe pewnie przywierały do głowy szkraba, jednocześnie nie uwierając przy dłuższym czasie spędzonym przy komputerze.

4) Kamera internetowa

Przy wyborze kamerki internetowej najważniejszymi parametrami technicznymi są: rozdzielczość obrazu (najrozsądniej wybrać Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli), obecność zintegrowanego mikrofonu do prowadzenia rozmów, możliwość regulacji oświetlenia i zasłonięcia soczewki kamery klapką, a także rodzaj połączenia z komputerem (wejście USB albo HDMI, Bluetooth lub WiFi). Istotnym aspektem jest też sposób mocowania. Jedną z najczęściej spotykanych metod jest wykorzystanie wbudowanej podstawki i położenie kamerki na płaskiej powierzchni. Inny sposób polega na zainstalowaniu jej na monitorze przy wykorzystaniu specjalnego klipsa. Interesującym rozwiązaniem jest też obecność gwintu 1/4“, co umożliwia zamontowanie kamery na wszystkich standardowych statywach.

5) Zasilacz do laptopa

Obecnie nauka na laptopie stanowi zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie ze względu na jego mobilność. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo modeli zasilaczy i trzeba pamiętać o dobraniu takiego o odpowiedniej mocy wyjściowej oraz złączu. Np. uniwersalny zasilacz od marki Hama z obustronną wtyczką USB-C (koniec obaw o wyłamanie złącza) występuje w wersjach o mocy 45, 65 i 92 W. Wyposażony został w technologię Power Delivery, przyspieszającą ładowanie i rozpoznającą automatycznie podłączone urządzenie, dzięki czemu cały proces jest na pewno bezpieczny dla przenośnego komputera.