Zakładamy biuro rachunkowe – o czym należy pamiętać?

Obecnie dostrzec można coraz większe zainteresowanie usługami rachunkowymi. Nic więc dziwnego, że dużo osób rozważa założenie jednoosobowej lub kilkuosobowej działalności gospodarczej, która ma na celu współpracę z firmami o różnej wielkości. O jakich kwestiach nie można zapomnieć jeśli planujemy odnieść sukces? Podpowiadamy.

Wykształcenie i kursy

Jeszcze wiele lat temu do uruchomienia działalności związanej z prowadzeniem rachunkowości dla firm należało mieć ukończone odpowiednie studia kierunkowe. Konieczne było też zdanie egzaminu państwowego na koniec którego otrzymywało się certyfikat Ministra Finansów. Uprawniało to tym samym do prowadzenia takich usług oraz zatrudniania się jako księgowy na etacie. Dzisiaj ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Biuro rachunkowe może otworzyć każdy. Jedynym warunkiem jest zdolność do wykonywania czynności prawnych. Należy pamiętać, że jeśli jednak chcemy w ramach usług prowadzić księgi rachunkowe to bez odpowiedniej licencji się nie obejdzie.

Nawet jeśli nie ma konkretnych wymagań co do wykształcenia i kursów to nie oznacza to wcale, że każda osoba będzie w stanie odnieść sukces. Jeśli chcemy konkurować z innymi firmami to należy zadbać o najwyższą jakość usług. Warto ukończyć praktyki, staże oraz odpowiednie kursy, aby posiadać kompleksową wiedzę na ten temat. Przyda się także kilkuletnia praca na etacie, na przykład w ramach asystenta księgowego, aby móc zrozumieć procesy związane z prowadzeniem ksiąg. Poszukując oferty pracy w Kielcach lub w innym, większym mieście można bez trudu znaleźć zatrudnienie na takim stanowisku.

Koszty przedsięwzięcia

Może się wydawać, że założenie biura rachunkowego nie jest związane z dużymi kosztami. Szczególnie jeśli posiadamy już odpowiednią przestrzeń do pracy. Należy zadbać także o wszelki sprzęt biurowy, a więc komputery i drukarki. Dużą część kosztów może stanowić zwłaszcza oprogramowanie komputerowe, które jest wymagane, aby móc efektywnie prowadzić wszelkie rozliczenia.

Zatrudnienie pracowników to kolejna kwestia na którą należy zwrócić uwagę. Z czasem nawet jednoosobowa działalność może wymagać zatrudnienia dodatkowych osób. Praca dla księgowych musi być atrakcyjna, ponieważ obecnie panuje duża konkurencja jeśli chodzi o wykształconych i doświadczonych pracowników takich biur, szczególnie jeśli są specjalistami w określonej dziedzinie rachunkowości. Będą wymagać także przeszkolenia w przypadku częstych zmian prawnych w ustawach. To oczywiście wiąże się z kolejnymi kosztami na które taka firma musi mieć zarezerwowane fundusze.