Prywatne ubezpieczenie emerytalne – czy warto po nie sięgnąć?

W przypadku znacznej części osób, w szczególności obecnych 20- i 30-latków, emerytura to bardzo odległa przyszłość, o której zdają się nie myśleć. W końcu po co martwić się wysokością swojej emerytury za 40 lat, skoro zarobione pieniądze można wydać na przyjemności tu i teraz? Choć taka wizja wydaje się  bardzo kusząca, niestety może po zakończeniu kariery zawodowej okazać się dla nas tragiczna w skutkach. Dlaczego? Powodem jest wysokość emerytury, która w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca na pokrycie podstawowych potrzeb. W jaki sposób zapewnić sobie bezpieczną przyszłość po przejściu na emeryturę? Pomocne może okazać się prywatne ubezpieczenie emerytalne.

Emerytura w Polsce – co warto wiedzieć?

Emerytura zazwyczaj kojarzy nam się nadprogramową ilością czasu, który możemy spędzić razem z rodziną czy przyjaciółmi. Dla niektórych może to być idealny moment na to, aby poświęcić się pasjom, na które nie mieliśmy czasu w trakcie naszej kariery zawodowej. Niestety rzeczywistość w naszym kraju bywa bardzo okrutna. Tak naprawdę niewielki odsetek osób może w pełni cieszyć się czasem na emeryturze bez zastanawiania się nad tym, czy w ciągu miesiąca wystarczy im środków na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków.

Ze względu na niskie emerytury znaczna część osób po zakończeniu kariery zawodowej szuka dodatkowej pracy na pół etatu czy też pracy dorywczej, która pozwoliłaby wzbogacić ich budżet o dodatkowe kilkaset złotych, który w wielu przypadkach może okazać się na wagę złota.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest obecna sytuacja demograficzna w Polsce i starzejące się społeczeństwo. Oznacza to, że będąc aktywnym zawodowo i odprowadzając składki, tak naprawdę nie pracujemy na swoją emeryturę, a obecnych emerytów. Aby zapobiec sytuacji, w której nasza emerytura będzie niewystarczająca, warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest prywatne ubezpieczenie emerytalne.

Jak skutecznie oszczędzać na emeryturę?

Spójrzmy prawdzie w oczy. Kwestia oszczędzania nie należy do mocnych stron wielu dorosłych. Niektórzy nie oszczędzają w ogóle, tym samym żyjąc od wypłaty do wypłaty. Inni próbują co miesiąc odkładać różne kwoty gotówki, jednak nie są wystarczająco zdeterminowani, przez co prędzej czy później odłożone przez nich pieniądze wydają na inny cel.

Jak w takim razie oszczędzać skutecznie? Niestety bycie w tej kwestii impulsywnym i spontanicznym nie przyniesie nam zamierzonego efektu. Co więcej, trzymając odkładane pieniądze w domu, pozostawiamy je w zasięgu ręki, co sprawia, że o wiele łatwiej je wydać, szczególnie w przypadku nieprzewidzianej sytuacji, np. awarii auta czy usterki w domu.

Niektóre osoby decydują się na założenie dodatkowego konta, które ma służyć tylko odkładaniu pieniędzy na przyszłość, jednak i w tym przypadku szanse wydania zgromadzonej kwoty są bardzo wysokie.

Prywatne ubezpieczenie emerytalne – korzyści i zalety

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja emerytura była bezpieczna, spokojna i pełna radości z chwil spędzonych z bliskimi, warto rozważyć korzyści, jakie może zapewnić prywatne ubezpieczenie emerytalne. To idealny sposób, który pozwoli na zabezpieczenie Twojego kapitału przed nieprzewidzianymi i nierzadko impulsywnymi wydatkami, a przede wszystkim finansowo zabezpieczy Twoją przyszłość.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie emerytalne zyskujesz dwa produkty w jednym: ubezpieczenie na życie, które chroni Twoich bliskich na wypadek gdyby Ciebie zabrakło, a także długoterminowy plan oszczędzania na Twoją spokojną emeryturę. W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego ustalasz miesięczną kwotę, jaką chcesz odkładać, a także liczbę lat, przez które chcesz oszczędzać. Ta, w zależności od wybranego ubezpieczyciela, może się różnić, jednak w wielu przypadkach minimalny okres to 10 lat.

Co dodatkowo wpływa na atrakcyjność tego rodzaju ubezpieczenia? Prywatne ubezpieczenie emerytalne pozbawione jest 19% podatku od dochodów kapitałowych, co oznacza, że po zakończeniu umowy otrzymujesz dokładnie taką kwotę, jaką ustaliłeś z ubezpieczycielem.