Meble skórzane – ponadczasowe piękno na lata

Zanim jednak zdecydujemy się na ten materiał, warto dowiedzieć się, co zrobić, by później jak najdłużej cieszyć się jego nienagannym wyglądem.

Zalety skórzanych mebli prawdopodobnie są w stanie wskazać nawet osoby, które nigdy nie zdecydowałyby się na takie rozwiązanie. Bo choć ich piękno jest oczywiście kwestią gustu, to trudno komukolwiek zaprzeczyć, że dużo łatwiej, niż w przypadku innych materiałów, jest utrzymać skórę w czystości. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nią dbać.

– Skóra jest oczywiście materiałem dość trwałym, który z pewnością posłuży nam przez długie lata, pod warunkiem jednak, że nie zapomnimy o odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli bowiem  do utrzymywania jej w czystości używać będziemy tylko wody, to niestety prędzej czy później tworzywo wyschnie i zacznie się przecierać – przestrzega Paweł Kwaśniewski z Galerii Wnętrz Iguane.

Jeśli więc zdecydowaliśmy się już na meble skórzane, warto przy okazji zaopatrzyć się także np. w specjalne mleczko czyszczące. Oprócz tego, by odpowiednio nawilżyć i zabezpieczyć materiał, przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy użyć impregnatu.

Nietypowe zabrudzenia

Meble, także te wykonane ze skóry, mają oczywiście za zadanie przede wszystkim służyć wygodzie domowników, a nie tylko ładnie wyglądać. W efekcie tego, czasem możemy się więc spotkać z zabrudzeniem, którego mimo największych starań nie da się usunąć w tradycyjny sposób.

– Częstym problemem są np. ślady długopisu na skórze. Jednak o ile sam materiał nie został w żaden sposób uszkodzony, zabrudzenie takie możemy łatwo usunąć za pomocą przeznaczonych do tego celu środków – podpowiada przedstawiciel Iguane.

Oprócz tego, zwłaszcza w okresie letnim, zdarzyć się może też tak, że nasze jasne meble zostaną pofarbowane przez spodnie typu jeans. Naturalnie, w ofercie firm produkujących środki czystości znajdziemy dedykowane rozwiązania w postaci specjalnego mazaka przy pomocy którego możemy usuwać tego typu zabrudzenia, musimy jednak pamiętać, że sprawdzi się on tylko punktowo, na stosunkowo niewielkiej powierzchni.Jednak jeśli próbowaliśmy już wszystkiego i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie doczyścić skórzanych mebli, zawsze możemy skorzystać z usług specjalnych serwisów. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy pojawi się jakiekolwiek drobne pęknięcie – prawdopodobnie uda się je zabezpieczyć na miejscu, bez konieczności wywożenia mebla z serwisu.

Rodzaj skóry

Trwałość i piękny wygląd wykonanych ze skóry mebli nie zależy jednak tylko od ich właściwej pielęgnacji. Dużą rolę odgrywają właściwości poszczególnych jej rodzajów. Warto więc zawczasu zastanowić się, który z dostępnych materiałów będzie w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

– Wybierając np. popularną w Polsce skórę typu Bycast powinniśmy pamiętać, że jest ona mało odporna na zginanie, więc zupełnie nie sprawdzi się na siedzisku, zwłaszcza przy miękkich poduszkach – zauważa Paweł Kwaśniewski.

Z uwagi na fakt, że materiał ten jest pokryty warstwą poliestru, po pewnym czasie możemy spodziewać się zatem, że jego górna warstwa zacznie się niszczyć i pękać. O ile więc nie szukamy mebli typowo gabinetowych, powinniśmy zdecydować się raczej na skórę anilinową, semianilinową lub madras. Osobną grupę stanowią skóry celowo barwione nietrwałą farbą, tak, aby były podatne na wszelkiego rodzaju ścieranie się koloru, nadając np. kanapie niepowtarzalny wygląd.

Na co warto zwrócić uwagę

Decydując się na meble skórzane powinniśmy przede wszystkim pamiętać o jednym: w przeciwieństwie do tkaniny, która pod wpływem nacisku napręża się, a następnie wraca do swojej naturalnej postaci, skóra, niezależnie od naszych starań, po pewnym czasie ulegnie odkształceniu.

– Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy jest to zaleta czy też wada tego materiału. Jest bowiem wiele osób, które znacznie lepiej czują się na lekko „rozchodzonej” po kilku latach użytkowania, dopasowanej kształtem kanapie niż na nowym meblu prosto z salonu – dodaje na koniec przedstawiciel Galerii Wnętrz Iguane.

Wybierając meble powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość skóry – zwłaszcza na jej rodzaj czy fakturę. Dopiero dopasowując je do naszych indywidualnych potrzeb mamy szansę dokonać zakupu, z którego będziemy naprawdę zadowoleni.