Leczenie łuszczycy – jakie będzie skuteczne?

Łuszczyca jest chorobą skóry, której nie da się całkowicie wyleczyć, a jedynie złagodzić jej objawy i ograniczyć jej nawroty. Mimo tego, iż zmiany pojawiają się przeważnie na skórze to leczenie łuszczycy wymaga bardzo często stosowania doustnych leków oraz fototerapii. Wybór metod leczenia łuszczycy zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia nasilenia choroby. Przeważnie choroba nasila się także przez czynniki zewnętrzne takie jak stan zapalny organizmu czy stres. Zmniejszenie czynników zewnętrznych, albo ich wyeliminowanie przyspiesza leczenie łuszczycy. Warto zatem udać się do dermatologa, aby zdiagnozował czy na pewno mamy do czynienia z łuszczycą, a jeśli tak to, aby określił rodzaj łuszczycy i sposób leczenia.

Leczenie łuszczycy

Bardzo ważne jest, aby w leczeniu łuszczycy oprócz środków farmakologicznych stosować również odpowiednią profilaktykę. Należy stosować odpowiednią dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę D, a także stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które przyczynią się do zminimalizowania objawów schorzenia oraz zmniejszenia częstotliwości jej nawrotów.

Jakie leki na łuszczycę

Skóra w miejscach chorobowych na samym początku leczenia łuszczycy zaleca się smarować preparatami z kwasem salicylowym. Gdy już pozbędziemy się łusek to następnie należy wmasować w oczyszczoną skórę pochodne witaminy D, dziegcia i cygnoliny. W ciężkich przypadkach łuszczycy zaleca się stosowanie maści sterydowych, leków immunosupresyjnych oraz pochodnych witaminy A.

Łuszczyca jak leczyć

Przeważnie leczenie łuszczycy zaczyna się od stosowania maści. Kiedy natomiast zmiany skórne są duże to zaleca się stosowanie naświetlania. Również skuteczne w łagodzeniu objawów łuszczycy są domowe sposoby.

  • Łuszczyca – leki bez recepty

Na łuszczy można stosować dermokosmetyki, które są dostępne bez recepty. Zmniejszają one bowiem zaczerwienienie oraz swędzenie skóry. Dodatkowo nawilżają oraz poprawiają jakość skóry. Preparaty te nie zawierają sterydów tylko przeważnie naturalne składniki aktywne.

Ten rodzaj łuszczycy leczy się za pomocą środków zewnętrznych, doustnych oraz fototerapii. Dzięki ich stosowaniu złuszcza się naskórek, zmniejsza się tempo odnawiania się go oraz działają przeciwzapalnie. W zaawansowanej łuszczycy głowy często stosuje się leki immunosupresyjne, które ograniczają działalność układu odpornościowego. Niestety przeważnie tylko łagodzi się objawy łuszczycy, a nie eliminuje się ich.

  • Naturalne leczenie łuszczycy

Łuszczycę można także leczyć naturalnymi sposobami w domu. Jednym z takich sposobów jest domowa kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem soli z Morza Martwego albo płatków owsianych, które zmniejszają zaczerwienienie i łagodzą świąd. Również stosowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminę E, C i A, kwasy omega oraz w warzywa i owoce ma ogromne znaczenie ponieważ minimalizuje objawy łuszczycy. Unikać należy jednakże wysokoprzetworzonej żywności, alkoholu, kawy, papierosów oraz czerwonego mięsa.

Leczenie doustne łuszczycy

Skutecznym sposobem na zminimalizowanie objawów łuszczycy jest również stosowanie doustnych leków, które zawierają przede wszystkim retinoidy. Likwidują one stany zapalne, złuszczają łuskę oraz wydłużają czas nawrotu choroby.

Naświetlanie promieniami UV

Również skuteczna w leczeniu łuszczycy jest fototerapia. Jest to naświetlanie skóry za pomocą naturalnego promieniowania. Mimo, że z reguły naświetlanie nie jest zbytnio zdrowe, gdyż może wywołać czerniaka skóry to w łuszczycy jest bardzo skuteczne i pomocne. W tym przypadku skórę powinniśmy naświetlać do momentu zaczerwienienia skóry.

Podsumowanie

Warto więc jak najwcześniej zacząć leczyć łuszczycę, ponieważ zminimalizuje to objawy i wydłuży czas nawrotu choroby. W leczeniu łuszczycy należy stosować różne metody zaczynając od maści, poprzez tabletki nawet do naświetlania.