Jak zastąpić płytki w łazience?

Ciężko sobie wyobrazić łazienkę bez płytek, jednak coraz częściej można spotkać takie projekty w pracowniach. Mało tego, na rynku dostępnych jest także więcej materiałów, które mogą je z powodzeniem zastąpić. Niektóre z nich są nawet takiej jakości, że nadają się do strefy mokrej jako wykończenie ściany za wanną lub pod prysznicem. Czym więc można zastąpić płytki w łazience?

Czy farba to dobra alternatywa dla płytek?

Malowanie ścian od wielu lat stanowi podstawową i pierwsza alternatywę dla płytek w łazience. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona znacznie tańsza. Poza tym malowanie ścian to praca, którą można wykonać samemu, co również minimalizuje koszty remontu.

Trzeba jednak wiedzieć, że farba do łazienki powinna być lateksowa lub ceramiczna, bo w innym przypadku zacznie odpadać ze ściany. Są one znacznie bardziej odporne na szorowanie więc nie ma obaw, że zetrze się powłoka ochronna. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będą farby specjalistyczne do łazienek i kuchni.

Beton architektoniczny może zastąpić płytki?

Beton architektoniczny to materiał, który głównie kojarzy się z aranżacją salonu aniżeli łazienki. Posiada on jednak właściwości, które predysponują go do użycia w tym pomieszczeniu. Mimo iż ma surowy charakter można go ożywić nieco zestawiając z drewnem i bielą.

Do wykończenia ścian w łazience powinniśmy użyć płyt z betonu architektonicznego lub tynku dekoracyjnego. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie odporniejsze na ścieranie, ale ma dużą wagę, dlatego też wymaga solidnego montażu. Drugie natomiast jest znacznie tańsze i pozwala uzyskać estetyczny efekt gładkiej powierzchni. Niestety nie jest tak odporne na szorowanie, jak płyty betonowe.

Tapeta w łazience to abstrakcja?

Bardzo dobrym i przede wszystkim tanim zastępstwem dla płytek jest położenie tapety w łazience. Oczywiście nie można wziąć pierwszej lepszej i jej przykleić. Musi ona być bowiem wodoodporna, zmywalna i trwała. Takie właściwości posiadają tapety winylowe, które są pokryte folią PCV. Bardzo dobrze znoszą wilgoć, szorowanie na mokro i kontakt z wodą.

Nieco droższe są natomiast te wykonane z włókna szklanego. Estetycznie niestety nieco odstają od tapet winylowych, jednak można malować je farbami. Dzięki nim można także zakryć nierówności i ubytki na ścianie, gdyż są znacznie grubsze. Najdroższym i zarazem najtrwalszym rodzajem są laminowane tapety, które posiadają ochronę w postaci specjalnej przezroczystej folii.