Miliony ludzi na świecie chorują na cukrzycę. Wbrew pozorom i obiegowym teorią, jest to choroba z którą możemy normalnie funkcjonować w społeczeństwie przestrzegając określonych zasad. Twórcy aplikacji Diabetee zdradzają sposoby, które pozwalają ułatwić codzienne życie diabetyków.
Jak wynika z danych Centrum Badania Opinii Społecznej 17 proc. polskiego społeczeństwa jest otyłych, a 34 proc. walczy z nadwagą. Istnieje duża zależność pomiędzy cukrzycą a otyłością. Jak wykazują badania, wraz ze wzrostem BMI wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia dieta oraz właściwy wysiłek fizyczny. Czy codzienne życie osoby chorej na cukrzycę jest nieustanną walką z cukrem i wagą? Przedstawiamy sugestie, które pozwolą spojrzeć na cukrzycę z innej perspektywy i uproszczą życie osób zmagających się z tą chorobą.
Smacznie i zdrowo
Od momentu diagnozy cukrzycy, każdy diabetyk powinien zadbać o odpowiednią dietę, która ma znaczący wpływ na walkę z chorobą. Zmiana posiłków nie musi się jednak wiązać z pasmem wyrzeczeń i ciągłą rezygnacją z jedzenia, na które mamy ochotę. Dieta osoby chorej na cukrzycę niewiele różni się od pożywienia osób dbających o zdrowie i sprawność fizyczną. Cała sztuka diety diabetyka polega na tym, żeby było smacznie i zdrowo. Istnieje wiele przepisów, które wspierają diabetyków w chorobie, a także dbają o ich wymagające i niekiedy spragnione na różne smaki podniebienia. Wystarczy przenieść się do kuchni na kolejną lekcję z gotowania i otworzyć się na nowe zmysły smakowe, które jednocześnie odpowiadają określonym normom dietetycznym. Menu powinno być dobierane indywidualnie pod okiem specjalisty, szczególnie w początkowej fazie choroby.
Sport to zdrowie
Od wielu lat sport uważany jest jako źródło zdrowia, poprawia wygląd oraz samopoczucie. Co w przypadku osób chorych na cukrzycę? Każdy rodzaj sportu jest dla nich odpowiedni? Zdecydowanie tak. Należy jednak pamiętać, że aby rozpocząć uprawianie wybranej aktywności fizycznej uprzednio należy skonsultować się lekarzem prowadzącym, który poda szczegółowe wskazówki ułatwiające trening. Warunkiem koniecznym do uprawiania sportu jest przede wszystkim wyrównany poziom cukru w organizmie oraz niewystępowanie żadnych powikłań w związku z tą chorobą. Aktywność fizyczna pozwala zbliżyć się do prawidłowej wagi, co w przypadku osób cierpiących na nadwagę jest kluczowe. Dodatkowo redukcja brzusznej tkanki tłuszczowej zapobiega rozwojowi odporności tkanek na wchłanianie się insuliny do krwi, co może zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na leki. Sport to również efektywnie spędzony czas wolny, który z pewnością zachęci naszych przyjaciół do wspólnego treningu.
Organizm pod kontrolą
„Dla wielu osób taki tryb życia jaki funduje nam cukrzyca może być uciążliwy, dlatego też warto poszukać innych metod związanych z kontrolowaniem choroby. Jednym z nich są aplikacje mobilne które pomagają w pokonywaniu codziennych przeciwności tj. regularne kontrolowanie wskazań glukometru, kontrolę iniekcji insuliny, czy też właściwy dobór składników, które zamierzamy spożyć.”- dodaje Paweł Wrzos odpowiedzialny za aplikację dla cukrzyków Diabetee.
Osoby chore na cukrzycę muszą bardziej zwracać uwagę na różne sygnały wysyłane przez ich organizm. Choć kontrola własnego ciała nie jest łatwa to umożliwia ona szybką reakcję na niepokojące sygnały, które są wysyłane przez organizm, dzięki czemu diabetycy są bardziej wyczuleni na pierwsze objawy również innych chorób niż osoby, które nigdy nie miały do czynienia z cukrzycą. Codzienne badania glukometrem i nakłuwanie opuszków palców nie należą do najprzyjemniejszych, jednak z biegiem czasu stają się one swego rodzaju rutyną, która nie rujnuje całego harmonogramu dnia. Choć wstrzykiwanie insuliny jest uciążliwe to należy jednak pamiętać, że ratuje ona życie osoby chorej na cukrzycę.