Jak domowo czyścić zmywarkę?

Brzydki zapach ze zmywarki, osad na jej elementach, to znaki wskazujące na konieczność jej wyczyszczenia. Zabieg ten jest niezbędny w celu prawidłowego funkcjonowania urządzania. Brak regularnego czyszczenia i konserwacji może skutkować przedwczesnym zużyciem lub zepsuciem się sprzętu. Regularne czyszczenie ma na celu zapewnienie niezawodnego jego działania przez dłuższy okres czasu. W celu wyczyszczenia wnętrza zmywarki można zastosować dostępne na rynku detergenty lub skorzystać z jednej z domowych, tańszych a równie skutecznych, metod.

Sprzątanie z użyciem domowych produktów stało się modne, z uwagi na ekologię oraz oszczędność. Poza tym, użycie środków, które każda pani domu posiada w swojej szafce, pozwala na wykonanie tej czynności w sposób szybki i bez wychodzenia z domu po niezbędne środki chemiczne. Poniżej kilka przykładów domowych sposobów na wyczyszczenie zmywarki.

Ocet

Środek ten już od dawna wykorzystywany był jako tani i łatwo dostępny specyfik do czyszczenia różnych sprzętów. Nadaje się on zarówno do czyszczenia zmywarek, jak i czajników, pralek czy garnków. Można śmiało powiedzieć, że jest  najpopularniejszym produktem tego przeznaczenia. Odpowiednio użyty, idealnie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, tłuste plamy, przypalenia a przede wszystkim kamienny osad. W przypadku zmywarek ważne jest to, że ocet neutralizuje nieprzyjemne zapachu.

W celu wyczyszczenia zmywarki należy przygotować roztwór wody i octu w proporcji 5:1. Taki płyn służy do wycierania wnętrza zmywarki z użyciem ściereczki. To tylko jeden ze sposobów użycia octu do czyszczenia zmywarki. Jeśli zależy nam na mocniejszym efekcie i pozbyciu się osadu z najtrudniej dostępnych zakamarków, musimy zastosować drugą metodę. Polega ona na wstawieniu do jej wnętrza kubeczka lub szklanki napełnionej octem i włączeniu urządzenia. Jeden kubek stawiamy na dnie zmywarki, a drugi możemy postawić na jej górnej szufladzie, w zależności od lokalizacji najbardziej zabrudzonych miejsc. Zmywarkę nastawiamy na 70 stopni Celsjusza.

Soda

W celu wyczyszczenia zmywarki możemy użyć także sody. Produkt ten używany był jako środek czyszczący już przez nasze babcie. Soda radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Podobnie jak ocet działa na nieprzyjemny zapach oraz osad. Posiada ona delikatne właściwości żrące, stąd idealnie nadaje się do czyszczenia zaschniętych plam i trudnych do wyczyszczenia miejsc.

W jaki sposób użyć sody do czyszczenia zmywarki? Można po prostu posypać nią zabrudzenia i przytrzeć je wilgotną szmatką. Innym sposobem, mającym na celu całościowe wyczyszczenie sprzętu jest wsypanie 2- 3 łyżeczek tego proszku w miejsce, gdzie władane są zwykle tabletki i włączenie tryb zmywania o temperaturze około 90 stopni Celsjusza.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy jest kolejnym tanim i popularnym domowym środkiem czyszczącym. Skutecznie usuwa osady i przebarwienia. Dodatkowo zapewnia połysk metalowych powierzchniom i sprawia, że wyglądają, jak nowe. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu wystarczy użycie już jednej saszetki.

Aby wyczyścić zmywarkę kwaskiem cytrynowym, wystarczy podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, wsypać go do przegródki na tabletki do zmywarki i uruchomić program o wysokiej temperaturze (około 70-90 stopni Celsjusza).

Czyszczenie zmywarki – jak często je wykonywać?

Sporadyczne czyszczenia zmywarki może bardzo szybko wpłynąć na pogorszenie jej stanu. Pierwsze objawy nieprawidłowej eksploatacji zwykle są ignorowane lub zrzucane na nieodpowiednio dobrane tabletki. Najczęściej jednak powodem jest brak odpowiedniej higieny zmywarki. Więcej informacji na temat tego, jak często i w jaki sposób czyścić zmywarki znajdziesz tu  Sprawdź super wpis na tarnowska.tv o tym jak wyczyścić zmywarkę domowymi metodami? . Najczęściej zaleca się przemywanie wnętrza sprzętu co 1 – 2 tygodnie.

Decydując się na zakup nowej zmywarki, zwróć uwagę na dostęp do sterowania z użyciem aplikacji telefonicznej. To właśnie on ułatwi Ci obsługę urządzenia oraz jego konserwację. Możliwe jest ustawienie otrzymywania powiadomień także o konieczności czyszczenia urządzenia.