
Chcesz wyjechać za granicę ze swoim pupilem? Musisz mieć dla niego paszport! Bez tego dokumentu, niestety nie będziesz mógł legalnie opuścić kraju z czworonogiem. Jak go zdobyć?
Paszport dla zwierzęcia – co to za dokument?
Paszport to dokument potwierdzający tożsamość zwierzęcia. Działa więc tak samo, jak w przypadku dokumentów tego typu dla ludzi. Wystawia się go głównie psom, ale nierzadko otrzymują go także właściciele kotów czy fretek. Powinien zawierać wszelkie informacje o szczepieniach i działaniach profilaktycznych, a także świadectwo zdrowia, które wystawione zostanie przed wyjazdem. Żeby je otrzymać musisz zgłosić się na badania kliniczne, które potwierdzą dobry stan zdrowia psa czy kota. Paszport wystawia lekarz weterynarii, więc najlepiej jest zgłosić się do najbliższej przychodni. Możesz też np. udać się do punktu, w którym wykonywana jest fizjoterapia zwierząt w Warszawie, ale ważne jest, aby przyjmował tam lekarz weterynarii, wystawiający paszporty.
Dlaczego zwierzęcy paszport jest ważny?
Posiadanie paszportu przez pupila jest ważne nie tylko z perspektywy aspektów prawnych, ale także ze względu na fakt, że gdy zwierzę się zgubi, znacznie łatwiej jest je znaleźć. Np. jeśli podczas podróży pies przestraszy się i ucieknie, ale będzie miał chip, to po jego numerze i dzięki paszportowi będzie można z łatwością odnaleźć jego właścicieli. Na podróż nie zapomnij jednak zabrać książeczki zdrowia zwierzęcia, ponieważ w paszporcie zapisane są tylko najważniejsze informacje, a w razie choroby, lekarz weterynarii będzie potrzebował szerszego wglądu.
Co znajduje się w paszporcie zwierzaka?
Paszporty dla zwierząt zawierają takie informacje jak:
- dane właściciela,
- opis zwierzęcia,
- numer chipu, jeśli zwierzę posiada,
- znaki szczególne, które mogą ułatwić identyfikację zwierzęcia,
- informacje dotyczące szczepień i odrobaczania,
- dane lekarza, który wystawił paszport.
Wszelkie informacje do paszportu dla zwierzęcia pochodzącego z UE, może wpisać lekarz, który działa na terenie UE. Cena za wydanie dokumentu jest zawsze stała i wynosi 100 zł. To kwota urzędowa, więc lekarz nie może wymagać wyższej zapłaty.
Podsumowując, jeśli więc wybierasz się w podróż ze swoim ukochanym czworonogiem, koniecznie udaj się do przychodni weterynaryjnej, aby przygotować niezbędny dokument, bo inaczej nie będziecie mogli przeżyć nowej przygody.